WebP – новий формат зображень від Google

25.11.2010
Нещодавно Google представив свій власний формат зображень – новий формат називається WebP.

WebP має багато спільного з JPEG. Як і JPEG, новий формат призначений для відображення фотографій на веб-сторінках і, як і JPEG, фотографії у форматі WebP стискаються з використанням технології втрат - чим більше стискаєш фото, тим нижча його якість.

Google запевняє, що зображення у форматі WebP без видимої втрати якості будуть на 39,8% легшими, ніж аналогічні зображення у форматі JPEG. Новий формат тестували протягом останніх кількох місяців, обробивши загалом близько мільйона зображень з Веб — найчастіше у форматі JPEG, але також і певну кількість PNG та GIF. Є ймовірність, що різниця з JPEG в 39% ваги картинки не є межею для розробників і вони впевнені, що якщо спочатку використовувати зображення не стиснуті, то результати будуть ще кращими.

WebP використовує технологію інтелектуального кодування для кодування зображень. Така сама технологія використовується і у відеокодеку VP8 для стискання ключових кадрів відео. Інтелектуальне кодування використовує значення в сусідніх блоках пікселів, щоб спрогнозувати значення в блоці і потім кодує лише відмінність (залишок) між фактичними значеннями та прогнозом. Залишки зазвичай містять багато нульових значень, які можуть бути стиснуті набагато ефективніше. Потім залишкові дані перетворюються і кодуються як завжди. WebP також використовує змінні розміри блоку.

На даний момент є тільки перший реліз формату і окрім звичайної роботи над покращеннями розробляється патч для Webkit, щоб забезпечити нативну підтримку нового формату в браузері Chrome.

WebP в даний час знаходиться в стадії Developer Preview і, відповідно, не підтримується популярними браузерами, виробниками різних пристроїв або програмного забезпечення, в яких ми зазвичай користуємося форматом JPEG - Photoshop або Iphoto. Безсумнівно, що Google скоро вбудує формат у свій браузер Chrome і Picassa Photo, але потрібна підтримка кожного ключового гравця у сфері браузерів, програмних та апаратних засобів обробки фотографій, щоб це мало хоч якийсь сенс. Так що прямо зараз WebP не є серйозною проблемою для JPEG. Хоча у майбутньому все можливо.

Зображення — більша частина (за вагою) корисної інформації на веб-сторінці і якщо сторінка повільно вантажиться, то найчастіше це саме через фотографії. Загалом у галузі намагалися вирішити проблему швидкості завантаження сторінок і це питання стало ще гострішим з початком буму на ринку мобільних технологій, мобільного Інтернету та розчарування, що зростає, у можливостях стільникових мереж у питаннях передачі графічних даних.

Але оскільки новий формат зображень є відкритою технологією і заснований на технологічних розробках, з якими в Інтернеті вже більш-менш знайомі, то все ж таки тут висока ймовірність світлого майбутнього для нього. Першим кроком буде підтримка в Google Chrome, далі стоїть питання про отримання схвалення від Mozilla, Opera, Apple і Microsoft, щоб включити формат у їхні браузери. З огляду на те, що більшість цих компаній відразу були готові прийняти відеоформат WebM, то й зараз особливих проблем виникнути не повинно.

Останнє в нашому блозі

Інтернет маркетинг
04.11.2019